close

Girls Track & Field

Guyer freshman nearly wins gold at state

ghsstateuil

Eni Akinniyi – 5th in triple

Brynn Brown – 2nd in 1600m

Christalee Kirby – 6th in shot put

 

Guyer’s Brynn Brown was so close to winning a gold medal, but she is counting her blessings because she could have easily not finished on the podium.

The freshman rounded the curve and approached the straightway of the last 100 meters of the mile and was nearly tripped, but she recovered and rushed to the line to finish second in a time of 4:54.36.

“I’m definitely happy, but not satisfied,” Brown said. “I was not expecting to trip, but to catch myself and finish second — I’m proud of that.”

 Her coach agreed.

“[Brown] is one of the toughest athletes I’ve ever had in a program,” Guyer girls coach Megan Hardesty said. “She’s strong, confident and took a full step off the track and recovered. She could’ve easily not finished on the podium.”

Brown was a highlight for Guyer as she and teammates Eni Akinniyi and Christalee Kirby competed at the state track and field meet at Mike A. Myers Stadium in Austin.

Akinniyi placed fifth in the triple jump, and Hardesty could not be more proud of the senior, who jumped 40-2.

“Eni was only one inch off her personal best after scratching on five of her six attempts, and we live and die by one attempt,” Hardesty said. “She was a little emotional as a senior knowing this was the last time she’d represent Guyer, but she competed and kept calm when things didn’t go her way.”

 As for the sophomore Kirby, she placed sixth in the shot put with a throw of 40-8. Kirby displayed sportsmanship and good character throughout the meet.

“She has time to work on her craft and knows how tough it is to get [to state],” Hardesty said. “I’m looking forward to seeing her get better over the next couple of years.”

Overall, Hardesty was proud of the competitiveness each athlete displayed in the meet at Texas.

“There were bittersweet moments, and exciting moments, but they all would’ve liked to come home with a medal,” Hardesty said. “Each knows the commitment and effort it takes to reach and compete at a high level at state.”

read more

Track and field: Guyer underclassmen shine at 5-6A/6-6A area meet

images (1)

FORT WORTH — After agreeing to enter the 800 meters, mile and two-mile run to help Guyer compete for a district championship two weeks ago, freshman Brynn Brown was finally able to put her full focus on her favorite race, the mile, at the District 5-6A/6-6A area meet Thursday night.

Brown, who was competing against four other runners who had broken the five-minute mark in the mile this year, put together one of her best performances to finish second with a time of 4:58.50.

The only runner to finish in front of Brown was defending Class 6A state champion Quinn Owen of Flower Mound Marcus, who finished at 4:57.62.

“She ran smart, she didn’t get out too fast and she let the other girls set the pace,” Guyer coach Megan Hardesty said. “When she was ready to push, she went. Being a freshman, we learn a little bit about her every week and I think she learns a little bit about herself.”

Brown’s biggest improvement came in the way she attacked the race and when she made her final push. After accelerating hard to make up some ground in the final 200 meters of the third lap, Brown gave Owen a run toward the end.

After her strong race at area, Brown will go into the Region I meet next week with aspirations of making it to state in her first year at the varsity level.

“I was really happy because I finally ran a smart race,” Brown said. “I executed well. I think it was more of a mental thing, and it definitely gives me a lot of confidence going into next week when I know I need to get first or second.”

Christalee Kirby also shined as an underclassman and was able to build on her dominance at the district competition. Kirby once again took first in the shot put and discus, showing a lot of maturity as a sophomore in her second appearance at the area meet.

While Kirby advanced to regionals in shot put last year, she narrowly missed out on qualifying in discus. Kirby battled back and forth in discus with Carson Armijo of Plano East this time before securing first place with a throw of 135 feet, 2 inches.

“After missing regionals by two inches in discus last year, coming back and winning was pretty special,” Kirby said. “I just felt like I needed to prove it to myself and focus on my throws, not anybody else’s.”

Stowers, Meador advance to regionals

While Guyer freshman Eli Stowers fell just short of setting a new personal best in the high jump, his ability to reach 6-4 paid off at a meet where the wind affected a host of competitors.

Stowers finished first in the high jump and adjusted to the harsh conditions well to finish ahead of Plano East’s Jalen Anderson, who struggled after taking home top honors at the District 6-6A meet.

Sophomore Seth Meador had to make similar adjustments in the 110 hurdles after being stuck in Lane 8, which is uncomfortably close to the fence at Texan Stadium. Meador finished second with a time of 15.04 and will look to return to form at what will be a tough regional.

“Lane 8 is a bear at [Justin] Northwest and it’s a real tough draw,” Guyer coach JD Aaron said. “That can play a lot of mind games, because if you clip a hurdle there’s the thought of falling into the fence. But again, the just like Eli, Seth was focused and showed some maturity.”

Lady Wildcat relays qualify for regionals

After inserting Mia Thompson and Eni Akinniyi into the 800 relay alongside Ashley Griffin and Jade Thompson, Hardesty was excited about the new-look team’s shot at placing in the top four at area.

The Lady Wildcats finished with a season-best time of 1:40.6, cutting almost two seconds off their previous best, to advance to regionals.

In the final event of the night, Guyer’s 1,600 relay team of Brianna Payne, Jade Thompson, Mia Thompson and Akinniyi also moved on with a fourth-place finish and a time of 3:58.45. Jade Thompson, who filled in at the last minute, ran the best leg of the group (57 seconds) in her first time competing in the event.

Akinniyi also qualified for regionals individually in triple jump (40-3 3/4) with a third-place finish, while Jade Thompson will advance after taking third in the 100 (12.35).

“Those girls have been working really well together the last two weeks,” Hardesty said. “It’s been a fun two weeks of practice. It’s always nice to have a fun practice that’s also productive, and in track that’s hard to do. They’ve made it really enjoyable.”

District 5-6A and 6-6A Area Meet

Boys team rankings

Trophy Club Nelson – 88

Allen – 75

Hebron – 73

Plano East – 57

McKinney – 53

Flower Mound Marcus – 47

Flower Mound – 40

Euless Trinity – 39

Wylie – 32

McKinney Boyd – 25

Plano – 22

Plano West – 22

Guyer – 20

Lewisville – 18

Hurst L.D. Bell – 8

Southlake Carroll – 1

Girls team rankings

Flower Mound Marcus – 136

Plano – 84

Allen – 74

Guyer – 66

McKinney Boyd – 55

Flower Mound – 51

Plano East – 38

Trophy Club Nelson – 27

Wylie – 22

Hebron – 21

L.D. Bell – 17

Euless Trinity – 13

Southlake Carroll – 10

Plano West – 3

McKinney – 2

Lewisville – 1

Boys events (final)

High jump – 1. Eli Stowers, Guyer, 6-04.00; 2. Miles Berg, Wylie, 6-02.00; 3. Gabriel Ellis, Lewisville, J6-02.00; 4. Josh Corzatt, Flower Mound Marcus, 6-00; 5. Worthy Uko, McKinney, J6-00; 6. Jalen Anderson, Plano East, J6-00.

110-meter hurdles – 1. Dylan Moya, Trophy Club Nelson, 14.89. 2. Seth Meador, Guyer, 15.04. 3. Corey Perryman, Lewisville Hebron, 15.28. 4. Benoi Umannakwe, Allen, 15.31. 5. Eli Stowers, Guyer, 15.37. 6. Rayen Sharpe, Allen, 15.52.

Girls events (final)

Triple jump – 1. Tosin Alao, Allen, 42-03.25; 2. Lorielle Daniel, Flower Mound Marcus, 40-06.75; 3. Eni Akinniyi, Guyer, 40-03.75; 4. Nicole Ezeoke, Flower Mound Marcus, 40-02.75; 5. Viktorine Ngwube, Plano West, 39-03.00; 6. Kennedy Joubert, Hurst LD Bell, 36-02.25.

Shot put – 1. Christalee Kirby, Guyer, 41-07.00; 2. Klaire Bentley, Allen, 38-9.00; 3. Adrianne Certain, Hurst LD Bell, 36-11.50; 4. Maddie Meiner, Flower Mound Marcus, 35-09.75; 5. Danielle Granger, McKinney, 35-01.00; 6. Hilita Paipa, Euless Trinity, 34-05.00.

Discus – 1. Christalee Kirby, Guyer, 135-02; 2. Carson Armijo, Plano East, 130-09; 3. Telysha Vaenuku, Euless Trinity, 109-07; 4. Kailey Roskop, Byron Nelson, 108-10; 5. Audrey Siedmeyer, L.D. Bell, 108-08; 6. Ragan Dunn, Lewisville, 108-06.

800 – 1. Bianca Carroccio, Plano, 2:11.22. 2. Keaton Morrison, Lewisville Hebron, 2:11.67. 3. Anastaysia Davis, Flower Mound. 4. Samantha Shulan, Plano, 2:16.43. 5. Cassandra Cruz, Allen. 6. Jaden Reid, Guyer, 2:21.01.

100 – 1. Anayah Washington, Wylie, 12.07; 2. Merline Ngombe, Hurst LD Bell, 12.28; 3. Jade Thompson, Guyer, 12.35; 4. Taylor Walton, Plano East, 12.35; 5. Allison Warren, Flower Mound Marcus, 12.50; 6. Rachel Smith, Trophy Club Nelson, 12.59.

800 relay – 1. Flower Mound Marcus, 1:38.37; 2. Guyer (Eni Akinniyi, Mikyla Jamison, Ashley Griffin, Jade Thompson); 3. Plano East, 1:41.28; 4. Allen, 1:42.52; 5. Euless Trinity, 1:43.49; 6. Southlake Carroll, 1:43.85.

200 – 1. Kennedy Blackmon, Plano, 24.02. 2. Taryn Hankins, Flower Mound Marcus, 24.21. 3. Nicole Ezeoke, Flower Mound Marcus, 24.81. 4. Esther Ekeanyanwu, Allen, 24.93. 5. Elena Wilson, Southlake Carroll, 25.05. 6. Eni Akinniyi, Guyer, 25.15.

1,600 – 1. Quinn Owen, Flower Mound Marcus, 4:57.62. 2. Brynn Brown, Guyer, 4:58.50. 3. Laura Fairchild, Flower Mound, 5:00,17. 4. Ashlyn Hillyard, Plano, 5:02.44. 5. Anastaysia Davis, Flower Mound, 5:05.63. 6. Martha Brown, Plano East, 5:12.06.

1,600 relay – 1. McKinney Boyd, 3:50.29. 2. Plano, 3:53.81. 3. Hebron, 3:55.78. 4. Guyer (Eni Akinniyi, Brianna Payne, Jade Thompson, Mia Thompson), 3:58.45. 5. Plano East, 3:59.02. 6. Flower Mound Marcus, 3:59.87.

read more